Instagram Hesap Kurtarma ve Geri Alma Yöntemleri

Instagram hesap kurtarma içeriğimizde çalınan Instagram hesabı kurtarma adımlarını paylaşacağız. Instagram hesabınız ele geçirildi ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu içeriğimiz tam anlamıyla rehber niteliğinde olacak. Instagram hesabınızı günlük yaşantınızda aktif olarak kullanıyor musunuz? O halde hesabınıza birgün ulaşamama düşüncesi bile sizi çok korkutuyordur.

Böyle bir durumda Instagram hesabınızın şifresini unutmuş veya hesabınız ele geçirilmiş olabilir. Neyse ki Instagram hesap kurtarma ve Instagram hesap geri alma yöntemleri için belli başlı yöntemler mevcut. Öncelikle hesabınızı kurtarmaya çalışmadan önce hesabınızın çalındığından emin olmalısınız. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Instagram Hesabım Çalındı mı Nasıl Anlarım? 👍

Instagram Hesap Kurtarma ve Geri Alma Yöntemleri
Instagram Hesap Kurtarma Linki (Kesin Çözüm)

Instagram hesabım çalındı mı? Aslında bu soruya cevap vermenin birçok basit yolları bulunuyor. Örnek vermemiz gerekirse, hesaba giriş yapmaya çalıştığınız zaman “Girdiğiniz adı bir hesaba ait değil. Lütfen adını kontrol ediniz” gibi bir uyarı karşınıza çıkabilir. Böyle bir durumda hesabınız ya ele geçirildi yada Instagram tarafından kapatıldı.

Instagram’a giriş yaparken “Üzgünüz, şifren yanlıştı. Lütfen şifreni dikkatlice kontrol et” uyarısı karşınıza çıkıyor ise uyarıda belirttiği gibi hesabınızın şifresi yanlıştır. Instagram hesabınızı silme gibi bir düşünceniz varsa da bu işlemden önce e-mail adresinize onay kodu gelecektir. E-mail adresin yanı sıra telefon numarasına da onay kodu gelecektir.

Son zamanlarda popüler olan sahte telif hakkı dolandırıcılığı sayesinde birçok Instagram sının hesabı ele geçiriliyor. Bu durumda DM üzerinden veya e-mail üzerinden gönderilen sahte linke tıklanarak hesap ele geçiriliyor.

Bu yönteme de “pishing” yani oltalama yöntemi adı verilmektedir. Aslında bu yöntemler oldukça basit ancak birçok hacker tarafından çok daha profesyonel bir şekilde hazırlanıp lara gönderilmektedir. Hatta sık sık ünlülerin hesaplarının çalındığı gündeme geliyor. Sizlere bahsetmiş olduğumuz pishing yöntemi ile birçok nın veya ünlünün hesapları çalınıyor. Kullanıcıya gönderilmiş olan pishing e-mailinde yer alan linke tıklandığı zaman bilgileri karşı tarafa gönderiliyor.

Instagram hesapları çalınan lar, Instagram hesabım çalındı adı altında birçok güvenlik firmasına yüklü miktarda para ödüyor. Bu yüklü miktarda ödenen para ile hesapların geri alınması bekleniyor. İşte tam burada sizlerde bu duruma gelmemek için bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumanız ve uygulamanız gerekiyor.

Instagram hesabınızın çalınmasının bir diğer sebebi ise Instagram uygulamalarıdır. Hesabınız için takipçi vadeden siteler veya uygulamaların birçoğu virüs içermektedir. Bu yöntemde hackerlar tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemlere de sosyal mühendislik olarak biliniyor. Peki, gün içerisinde binlerce nın hesapları çalınıyor. Instagram hesabı çalmak suç mu?

Instagram Hesap Çalmak Suç mu? ✋

Ülkemizde hesap çalmak ciddi bir suç olmak ile birlikte genel olarak davalar ile sonuçlanmaktadır. Sosyal medya hesapları, kişilerin kişisel bilgilerini içerdiği için sosyal medya hesaplarının güvenliği önemli bir konu haline gelmektedir. Yargıtay, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarda gerçekleşen hesap çalma işlemlerinin artması ile birlikte hesap çalma işleminin suç olduğunu belirtmiştir. Bu noktada Yargıtay, internet yoluyla özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturduğunu belirtmiştir. Türk Ceza Kanunu’nda yer alan bilişim sistemine girme başlıklı 243. Maddede şunlar yer almaktadır:

Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka olarak giren veya orada kalmaya devam
eden kimseye; bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verileceği” belirtilmiştir.

Instagram Hesap Kurtarma Yöntemleri

Instagram Hesap Kurtarma Yöntemleri

Instagram hesap kurtarmak için e-mail adresiniz kilit bir rol oynamaktadır Instagram hesabınıza giriş yapamıyorsanız “Şifreni mi unuttun?” seçeneğine tıklayın. Daha sonrasında e-posta, adı veya cep telefon numaranızı girerek şifre sıfırlama linki isteyiniz. Hesabınızı çalan hackerlar genellikle hesaba tanıtılmış olan e-mail adreslerini de değiştiriyor. Bu durumda sizin sahip olduğunuz e-mail adresine bir bildirim gelecektir. Bu bildirim içerisinde “hesabınızı güvene al” veya “yapılan değişiklikleri geri al” seçeneği karşınıza çıkacaktır.

Instagram Hesap Kurtarma Linki Nedir? 💪

Instagram hesabınız çalındıktan sonra yapmanız gereken ilk işlemlerden biri de Instagram hesap kurtarma linkidir. Bu işlemler için ad ve soyad, e-posta adresiniz, Instagram adınız, cep telefon numaranız ve aşağıda yer alan açıklama alanını iyi bir şekilde okuyup doldurmanız gerekiyor. Söz konusu işlem için istenilen bilgilerin hiçbirini yanlış bir şekilde doldurmayın.

Bu işlemlerin hepsini yaptıktan sonra hesabınızı geri aldınız. Hesabınızı geri aldıktan sonra bizlerin tavsiyesi iki faktörlü doğrulama sistemini aktif etmenizdir. Çünkü çalınan hesapların kısa bir süre içerisinde tekrardan çalınma riski çok yüksektir.

İnstagram Hesap Kurtarma Linki Güvenilir mi?

Her ne kadar İnstagram hesap kurtarma linki lar için basit bir yöntem olarak bulunsa da dikkatli olmak da fayda var. Güvenilir bulunmayan siteler aracılığıyla tıklanacak olan linkler kişisel bilgilerin çalınması adına da oluşturulmuş olabilir. Özellikle verilen linkte T.C. no, banka bilgileri ya da gereksiz kişisel bilgiler isteniyorsa doldurmamakta fayda var.

Instagram Hesap Kurtarma Formu Doldurduktan Kaç Gün Sonra Hesaba Erişilir?

Gerçekleştirilecek Instagram hesap kurtarmak için posta adresinizi veya telefon numaranızı kullanmanız gerekir. Kurtarma linkine girdikten sonra ekrandaki talimatları izleyin. Gerekli mail adresini veya telefon numarasını girdikten sonra Instagram öncelikle hesabın size ait olduğunu anlamak ister. Hesabın başkasının eline geçtiğini algılamak ve daha fazla güvenlik zafiyeti oluşturmamak için bu aşama gereklidir.

Hesap bilgileri aldıktan sonra posta adresine veya telefonunuza bir kod gönderecektir. Kodu girdikten sonra Instagram yetkilileri tarafından kontroller yapılmaya başlanır. Ortalama bir Instagram hesabını geri alma süresi 3-4 gün ile sınırlı kalacaktır.

Kullanıcı adınızı, telefon numaranızı seçin ve gelecek dönüş için birkaç gün sabredin. Aksi bir durum gerçekleşmediği müddetçe olumlu sonuç alabilirsiniz. Fakat ‘güvenlik kodu gönder’ seçeneğini aktif etmek için giriş bağlantısı gelecek olan mail adresine ya da güvenlik kodu gelecek olan telefona erişiminiz olması gerektiğini unutmamalısınız. 

Instagram Hesap Kurtarma Programı Var mı?🥳

Instagram Hesap Kurtarma ve Geri Alma Yöntemleri
Instagram Hesap Kurtarma Linki (Kesin Çözüm)

‘Instagram hesap kurtarmak’ , ‘Instagram hesabını geri almak’ adı altında birçok program internette yayılıyor. Bu programlar aslında hesaplarınızı geri almak için yapılmadı. Bu programlar üzerinden sizlerin kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışıyorlar. Hatta bu programları kullanarak telefon veya bilgisayarlarınızı ele geçiriyorlar. Bu sebeple hesap kurtarma adına paylaşılan programlara inanmayınız.

Instagram Hesap Kurtarma Kodu Uygulaması 🥳

Instagram hesap kurtarma kodu ile hesabınızı geri almak için bu özelliği aktif etmeniz gerekiyordu. Bu özelliği aktif olarak kullanıyorsanız hesabınızı kolaylıkla geri alabilirsiniz. Ancak bu özellik hiç aktif edilmediyse maalesef Instagram hesap kurtarma kodu ile hesabınızı geri alamazsınız. Bu özelliği kontrol etmek için yapılması gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

  • Instagram hesabınıza giriş yapın.
  • Sağ üst tarafta yer alan 3 çizgi ile menü tuşuna tıklayın.
  • Hemen ardından “Ayarlar” menüsüne girin.
  • Güvenlik seçeneğine tıklayın ve “İki Faktörlü Doğrulama“ya tıklayın.
  • Ek Yöntemler’i seçin.
  • Hemen ardından Yedek Kodlar’a tıklayın.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta var. Bu özelliğin daha önceden açık olması gerekiyor. Eğer ki bu özellik açık değilse yukarıdaki adımları uygulayarak kurtarma kodu oluşturabilirsiniz. Instagram hesap kurtarma kodu oluşturduktan sonra asla kaybetmeyin. Bu kod ile hesabınızı geri alabilirsiniz.

Instagram Silinen Hesabı Geri Açma Mümkün mü? 🥳

Instagram silinen hesabı geri açmak için yapmanız gereken işlemler aşağıda paylaşmış olduğumuz linke tıklayarak istenilen bilgileri doldurmak ve adımları takip etmektir.

Paylaşmış olduğumuz linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ilk uyarıda hesabınız bir işletme veya ürünü temsil etmiyorsa “Hayır” seçeneğini seçiniz. Daha sonrasında Nüfus cüzdanınızda yer alan adınızı ve soyadınızı girin. En son aktif olarak kullandığınız e-posta adresinizi girin ve ülke kısmına Türkiye yazın. Bu bilgileri doldurduktan sonra Instagram kısa bir süre içerisinde sizlere bir mail içerisinde sayılar yazacaktır.

Size mail olarak gönderilen bu sayıları boş bir A4 kağıdına yazın. Bu işlemleri yaptıktan sonra yüzünüzün ve kodların görüneceği bir şekilde selfie çekin ve maile yanıt olarak bu resmi gönderin. Bu işlemleri de yaptıktan sonra 48 saat içerisinde ‘Instagram hesap kurtarma ve geri alma’ kapsamında sizlere dönüş yapılacaktır.

Instagram Hesap Kurtarma 2022
Instagram Hesap Geri Alma 2022

Instagram Hesap Geri Alma Yöntemleri

Instagram hesap geri alma işlemleri için uygulayabileceğiniz farklı yöntemler olsa da bazı sebeplerle erişilemeyen hesapların kurtarılamıyor olması oldukça can sıkıcı. Bu sebeple hesap kurtarmayı düşünmeden önce bazı önlemler almanız gerektiğini düşünüyoruz. Eğer ki şifrenizi sık sık unutuyorsanız bir parola yöneticisi uygulaması kullanabilir veya tüm şifrelerinizi bir Excel tablosuna yazıp bilgisayarınızda kayıt altında tutabilirsiniz.

Instagram Hesap Kurtarma Kesin Çözüm 2022

Sizin için olası Instagram hesabınıza erişememe nedenlerini ve Instagram hesap kurtarma, Instagram hesap geri alma ve Instagram hesabım çalındığı zaman hangi işlemleri uygulayacağınızı anlattık. Bu yöntemlerin mucize yaratmadığını, yalnızca Instagram tarafından sunulan yöntemler olduğunu unutmayın.

Instagram Hesap Kurtarma İle İlgili Sık Sorulan Sorular 📌

Instagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Instagram hesabınızı geri almak için Instagram ile iletişime geçebilirsiniz. Bu yöntemden önce “Parolamı Unuttum” kısmından iletişim bilgilerinizi deneyerek hesabınızı geri almayı deneyebilirsiniz.

Instagram hesabı çalınanlar ne yapmalı?

Çalınan instagram hesabınız için içeriğimizdeki yöntemleri deneyebilirsiniz. Bunun haricinde hesabınız üzerinden illegal işler yapılmaya başlandı ise Siber Suçlara şikayette bulunabilirsiniz. Doğru yöntemleri izlerseniz, Instagram hesap kurtarma adına yeterli olacaktır.

Instagram Hesabım Çalındı Telefon Numaram Değiştirildi

Bu işlemlerden sonra yapabileceğiniz çok fazla bir işlem bulunmuyor. Yeni bir hesap açabilirsiniz. Ayrıca Siber Suçlara da şikayette bulunabilirsiniz. En azından hesabınız üzerinden yapılan işlemlerle ilginiz olmadığını belirtmiş olursunuz.

Instagram Hesap Kurtarma Linki

Ele geçirilen hesabınızı geri almak için Instagram hesap kurtarma linkine buradan ulaşabilirsiniz. Link üzerinden gerekli bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurmalısınız. Böylece Instagram hesap kurtarma adı altında onaya gidecek ve doğrulama yapılacaktır.

Instagram Kurtarma Kodu İle Şifre Değiştirme

Instagram hesap kurtarma kodu ile hesabınızı geri almak için bu özelliğin aktif olması gerekiyor. Bu özellik daha önceden aktif edilmediyse içeriğimizdeki yöntemleri denemeniz gerekiyor.

Instagram Hesap Kurtarma Formu

Instagram Destek Hattı bağlantısı üzerinden Instagram ile iletişime geçme yollarını öğrenebilirsiniz. İçeriğimizde paylaştığımız mail adresleri ve form bağlantılarını kullanarak Instagram hesap kurtarma işlemlerini yapabilirsiniz.

Instagram hesap kurtarma telefon numarası

Instagram ile iletişime geçebileceğiniz herhangi bir telefon numarası yoktur. Bu noktada Instagram ile “Yardım” menüsü üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Hesabım Çalındı E Posta Değişti, Ne Yapmalıyım?

Hesap üzerinde kayıtlı olan bir telefon numaranız varsa hesabınızı kurtarabilirsiniz. Doğrulama kodunu telefon numaranız üzerinden gönderilmesini sağlayın. Kayıtlı telefon yoksa ya da telefona erişiminiz söz konusu değilse Instagram hesap kurtarma yapılması neredeyse imkânsızdır.

Instagram Hesap Kurtarma Hacker Aracılığıyla Yapılır mı?

Hackerlar genel olarak bilgisayar işlemleri ve sosyal medya hesapları hakkında bilgilidir. Genelde hesapların çalınmasında etkili olan hacker hesabın geri alınmasında da etkili olabilir. Fakat, güvenilir bulduğunuz bir hacker kısıtlı işlemler yapacaktır. Tamamen güvenilmeden Instagram hesap kurtarma işlemine geçilmemelidir.

Çalınan Instagram Hesabı Almak Ücretli mi?

Kişi eğer Instagram hesabını çaldırdıysa ve erişimi yoksa ücret karşılığında hesabını aldırmaya çalışabilir. Günümüzde belirli bir ücret karşılığında profil elde edilmeye çalışılmaktadır. Ancak bu tarz kişilerin Instagram hesap kurtarma bünyesinde kurumsallığı yoktur, garantisi de yoktur.

Instagram Hesap Çalınması Engellenebilir mi?

Instagram hesap kurtarma yaptırmayı engellemek adına hesabınızın güvenliğini arttırmalısınız. İki faktörlü doğrulama, aktif e-posta ve telefon numarasını kayıt edin. Şifrenizi en az bir büyük harf, rakam ve _.* içerek şekilde oluşturun. Son olarak içeriğini bilmediğiniz linklere tıklamazsanız sayfanız çalınmayacak, engel olacaksınız.

Instagram Silinen Hesap Kaç Gün İçinde Açılır?

Eğer kendi isteğinizle Instagram hesabı dondurma ve silme işlemi yaptıysanız süreniz oldukça kısıtlıdır. Ortalama 2 hafta – 14 gün içerisinde kalıcı olarak hesap silinecektir. Süre dolmadan önce hesabınızı tekrar açmalı, erişim sağlamalısınız. Silme işleminden sonra normal giriş aşamalarını takip ederseniz saniyeler içerisinde hesabınıza erişebilirsiniz. Süre dolduğunda Instagram hesap kurtarma işlemleri yetersiz kalır.

Instagram Canlı Destek Hesap Alma Hizmeti Verir mi?

Türkiye için Instagram canlı destek platformu olmasa da yabancı dile sahipseniz, kurum çalışanları ile iletişime geçebilirsiniz. Canlı destek alanından hesabın size olduğunu kanıtlayan birkaç görsel ve hesap bilgilerini iletmeniz gerekir. Gelecek dönüşe bağlı olarak düşük bir ihtimalde olsa hesabınızı geri alabilirsiniz.

Instagram Hesap Kurtarma Yapan Kişilere Nasıl Ulaşılır?

Instagram çalınan hesabı geri alma hizmeti veren kişiler internet üzerinde çeşitli platformlarda kendilerini tanıtmaktadır. Tarayıcı üzerinden kısa bir araştırma yaparak bulabilirsiniz. Ancak güvenlik zaafiyeti oluşturmamak adına dikkatli olmanızda fayda var.

Instagram Çalınan Hesabı Geri Alma Ücreti Ne Kadar?

Kişisel uğraşlarınız yetersiz kaldıysa ve bu yönde hizmet veren kişilere başvuracaksanız, ücretler tamamen değişiklik gösterir. Birçok kişi tarafından bu tarz bir hizmet alımı doğru ve güvenilir de karşılanmaz. Kimi kişiler tarafından bir profili geri alma 200 TL olarak gösterildiği gibi kimileri tarafından 50 TL karşılığında yapılacağı vaadi verilmektedir.

Instagram Çalınan Hesabımı Nasıl Sildiririm?

Çalınan Instagram hesabını geri alamıyorsanız ve farklı kişileri dolandırdığını düşünüyorsanız, hesabı kapattırabilirsiniz. Yapmanız gereken profile girmek, şikayet et/bildir butonundan size uygun olan seçeneği seçmektir. Özellikle spam, taciz, ve başkasının profilini taklit ediyor seçenekleri seçilmelidir. Birden fazla şikayet olursa kalıcı olarak kapanır, Instagram hesap kurtarma ile geri alınamaz.

Instagram Tarafından Silinen Hesaplar Tekrar Açılır mı?

Bizzat Instagram tarafından belirli gerekçelere bağlı olarak hesabınız silinmiş ve tarafınızdan alınmışsa gerekli mercilere itiraz etme hakkınız bulunuyor. İngilizce olarak Instagram’a mail atarak ilk aşamayı tamamlamalısınız. Eğer hesabınız özellike çok takipçiliyse kısa sürede dönüş yapılacaktır fakat ciddi bir kural ihlali söz konusuysa hesabınız açılmayabilir.

İçeriğimizi değerlendirmeyi unutmayın.

[ : 10 : 4.1]

Leave a Comment

Teknoloji Haberleri Teknoloji Gezi rehberi https://afaramarble.com/